Siunnersuisoqatigiit

Inuit Pisinnaatitaaffii pillugit Siunnersuisoqatigiit nittartagaanut tikilluarit



Inuit Pisinnaatitaaffii pillugit Siunnersuisoqatigiit nittartagaannut tikilluarit. Siunnersuisoqatigiit pilersitaavoq 2013-imi Danmarkip FN-ip Parisimi tunngavissaliai tunngavigalugit naalagaaffittut pisussaaffii tunngavigalugit, tassa Naalagaaffiit Inuit Pisinaatitaaffii pillugit Siunnersuisoqatigiinnik peqartariaqarnerannik innersuussutaat. Danmarkimi Institut for Menneskerettigheder suleqatigalugit nunatsinni Inuit Pisinnaatitaaffii pillugit Siunnersuisoqatigiit pilersinneqarput. Inatsimmik tunngaveqartumik pilersinneqarnerani naalakkersuisoqarfimmit aalajangersarneqarput soqutigisaqarfiit suut ilaasortaassanersut suullu alaatsinnaattutut ilaasortaassanersut.

Siunnersuisoqatigiit 13-inik ilaasortaqarput; pingasut aalajangersimasuupput  kiisalu ilaasortat qulit Inatsisartunit toqqagaallutik.
Inuttut toqqagaaffik ukiuni sisamani atasarpoq. Kalaallit Nunaanni Inuit Pisinnaatitaaffii pillugit Siunnersuisoqatigiit suliassaasa ilagaat:

  • Inuit Pisinnaatitaaffinik suliassat suliarissallugit
  • Inuit Pisinnaatitaaffii pillugit ilisimanninneq qaammarsaatigiissallugu
  • Inuit Pisinnaatitaaffiinik pisariaqartitsisut aqqutissiuuttassallugit

Siunnersuisoqatigiit inatsit malillugu maalaarutinik suliaqarsinnaanngillat.
Siunnersuisoqatigiit innuttaasut malinnaatinneqarnissaat siunertaraat, tapersersuisinnaaneq suliamullu malinnaasinnaaneq kissaatigivaattaaq.

Siunnersuisoqatigiit ukiumut ikinnerpaamik marloriarlutik ataatsimiittarput. Siunnersuisoqatigiit siunertaraat sulineq sukumiinerusumik, eqaannerusumik kiffaanngissuseqartumillu sulisinnaaneq anguniarlugit inatsisip Siunnersuisoqatigiinnut tunngasut allannguuteqartinnissaanut suleqataassallutik, ilaatigut aningaasaliissutitigut allannguinikkut kiffaanngissuseqartumik sulisinnaaneq anguniarlugu.


Inuit Pisinnaatitaaffii pillugit Siunnersuisoqatigiit


Qivioq Løvstrøm 

Siulittaasoq ulluinnarnilu aqutsisuni ilaasortaq

Inuit pisinnaatitaaffii pillugit soqutigisallit sinner­lugit peqataatitaasoq Inatsisartunit toqqagaq

Qivioq@humanrights.gl

Kathrine Nathanielsen 

Siulittaasup tullia ulluinnarnilu aqutsisuni ilaasortaq

Inuit pisinnaatitaaffii pillugit soqutigisallit sinner­lugit peqataatitaasoq Inatsisartunit toqqagaq

Nathanielsen@humanrights.gl

Kathrine Bødker

Naligiissitaanissamut  Siunnersuisoqatigiit siulittaasuatut aalajangersimasumik Ilaasortaq

Kathrine@humanrights.gl

Aviâja Egede Lynge

Meeqqat illersuisuatut alajangersimasumik ilaasortaq
  

Aviaja@humanrights.gl


Anja Nynne Nielsen

Innarluutillit illersuisuat
Aalajangersimasumik ilaasortaq

Anja@humanrights.gl
Sara Olsvig
Ilaasortaq

Nunap inoqqaavisa pisinnaatitaaffiisa iluanni NGO sinnerlugu peqataatitaasoq
Inatsisartunit toqqagaq

Sara@humanrights.gl


Arnajaaq Lynge
Ilaasortaq

Inuit innarluutillit pillugit NGO-tut sulissuteqartut sinnerlugit peqataatitaasoq Inatsisartunit toqqagaq

Arnajaaq@humanrights.gl


Daniel Thorleifsen
Ilaasortaq

Inuit pisinnaatitaaffii pillugit soqutigisallit sinner­lugit peqataatitaasoq Inatsisartunit toqqagaq

Daniel@humanrights.gl


Lise Mørup Dalsgaard
Ilaasortaq

Eqqartuussiviit inatsisitigullu isumannaatsuunissamik suliaqartut sinnerlugit peqataatitaasoq Inatsisartunit toqqagaq

Lise@humanrights.gl

Stinus Silassen
Ilaasortaq

Inuit pisinnaatitaaffii pillugit soqutigisallit sinner­lugit peqataatitaasoq Inatsisartunit toqqagaq

Stinus@humanrights.gl

Kaj Kleist
Ilaasortaq

Inuit pisinnaatitaaffii pillugit soqutigisallit sinner­lugit peqataatitaasoq Inatsisartunit toqqagaq

Kaj@humanrights.gl




Gujo Thorsteinsson
Ilaasortaq

Inuit pisinnaatitaaffii pillugit soqutigisallit sinner­lugit  peqataatitaasoq Inatsisartunit toqqagaq

Gujo@humanrights.gl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Carl-Christian Puju Olsen
Ilaasortaq

Inuit pisinnaatitaaffii pillugit soqutigisallit sinnerlugit peqataatitaasoq Inatsisartunit toqqagaq

Puju@humanrights.gl